A gazdag ember is vízzel főzi a kávét
Noha döntően befolyásolja a kávé ízét, mégis ezt az összetevőt hagyják a leggyakrabban figyelmen kívül.
Az összes barista egyetért: ahhoz, hogy a legjobbat hozzuk ki a kávébabokból, jó minőségű vízre van szükség. Sajnos számtalan olyan kávéimádó van, aki kitartó munkával kutat fel izgalmas keverékeket, gondosan megszimatolja a pörkölt babok aromáját, sok utánajárás árán rendel meg különféle szezonális specialitásokat - és aztán mindent elront, amikor kinyitja a csapot és onnan adja a vizet a kávéhoz!
Nem is az a baj, hogy a csapvíz nem iható, hiszen sok helyen az. Sőt annak már önmagában is nagyon jó ízvilága lehet! Hanem az, hogy a csapvíz egyszerűen nem elég tiszta ahhoz, hogy érvényesülni tudjon mellette a kávé valódi íze.
Nagyon fontos szűrni a vizet kávéfőzés előtt!
"A feketekávé 98%-ban víz! Legyen szó eszpresszóról, americanóról, vagy filteres kávéról, mégiscsak ez a legfőbb összetevő!"
Még, ha a legjobb minőségű kávébabokkal dolgozunk is, ha maga a víz szennyezett, az már önmagában megváltoztatja a kávé küllemét, aromáját és ízét is. A sikeres kávéfőzés központi eleméről van szó. Ha igazán jó kávét akarunk készíteni, akkor a víz minőségét ugyanúgy meg kell fizetni, mint a többi összetevőjét.
Két egyforma csapvíz egyébként sincs a világon, ezért fontos a szűrés, hogy a kávéfogyasztók - bárhol élnek is a nagyvilágban - egyforma feltételek mellett készíthessék el kávéjukat. Ám az igazság az, hogy a csapvíz legtöbbször különféle szennyezőanyagokat tartalmaz - ezek eltávolítása pedig sokat segít, hogy a kávé valódi karaktere érvényesüljön.
A víz tisztaságának mérése
A kávészakértők a víz tisztaságát annak teljes oldottanyag-tartalmának, TDS-ének meghatározásával állapítják meg. Ez az adat mutatja meg a jelen lévő szervez és szervetlen anyagok mennyiségét. Rendszerint ásványokról, fémekről és sókról van szó - lényegében tehát mindenről, ami a desztillált vízben nem található meg. Történetesen a csapvíz íze is ezen anyagoknak köszönhető (hiszen a desztillált víz ízetlen), ám ez az íz a lefőtt kávé ízét is befolyásolja.
A TDS értékét ppm-ben mérik: az adat azt mutatja meg, hogy hány rész idegen anyag van jelen egymillió részben. Minél alacsonyabb az érték, annál tisztább a víz. A csapvíz TDS-e akár 500 ppm is lehet. Ez pedig jóval magasabb, mint az Amerikai Specilaity Kávé Szövetség (SCAA; Speciality Coffee Association os America) által előírt 50-100 ppm. Ez persze ugyancsak jóval több, mint az a 0 ppm, amelyet nem egy speciality kávéfőző el tud érni a csúcstechnológiás fordított emózis (RO) szűrőrendszereik segítségével.
Egy RO-szűrőrendszer persze nagyon drága és igazából csak azoknak éri meg beszerezni, akik kávézót üzemeltetnek. Ugyanakkor, ha valaki olyan vérbeli kávéimádó, akinek nem számítanak a költségek, érdemes elgondolkodnia rajta.
Palackozott vízzel - amelynek semleges az íze és alacsony a TDS-e - ise lehet tiszta, finom főzeteket készíteni. Magának a csapvíznek a szűrése is jó megoldás.
Ha a presszógépet szűrőrendszerrel együtt használjuk, jó úton járunk, hogy a végeredmény közel olyan kávé legyen, mint amit egy kávézóban vagy kávéházban vennénk.
A szűrt víz további előnye, hogy az eszközök élettartamát is megnöveli. A csapvíz olyan szennyezőanyagokat tartalmaz, amelyek lerakódásokat okoznak. A kávéfőzők meghibásodásának 70%áért a vízkő a felelős.
A megoldás egyértelmű: használjunk minőségi vizet és a kávét, íze is jobb lesz és a gépünkkel is kevesebb lesz a gond!
Tippek
- Minden kávéfőzéshez friss vizet használjunk! Győződjünk meg róla, hogy nem maradt vissza régebbi víz sem a presszógépben, sem a kannában.
- Próbáljuk meg elérni a 0-200 közötti TDS értéket! Minél alacsonyabb, annál jobb!
- Ha csapvizet használunk, szűréssel távolítsuk el az abban lévő szennyeződéseket!
- Ha még tisztább eredményt akarunk elérni, akkor válasszunk palackozott (nem ásvány!)vizet!