Amit a presszókávéról tudni kell
A presszókávé legegyszerűbb és legpontosabb meghatározása: magas nyomáson forró vizet préselünk át nagyon finomra darált, sötétre pörkölt kávén.
Az ötlet, hogy a kávéfőzésnél gőzt használjunk a víz mozgatására, a francia származású Louis Bernard Rabaut fejében született meg az 1820-es évek elején. Egy másik francia, Edward Loysel de Santais ugyanezen az elven alapuló, nagy mennyiségű kávé főzésére alkalmas készüléket fejlesztett ki. A gépet 1855-ben a Párizsi Világkiállításon mutatták be. Olaszországban a századforduló környékén nagy mennyiségű kávé
helyett egy-egy, kisebb csésze kávé főzésére is alkalmas gép előállításával kísérleteztek. A kávéfőzésnél a gőz olyan gyorsan hatolt át a kávén, hogy a készülék az "espresso" nevet kapta. A találmányok csúcspotja a Luigi Bezzera által 1902-ben szabadalmaztatott készülék volt. A sorozatgyártásra is alkalmas presszőfőzők kifejlesztésében a következő mérföldkő Giovanni Achille Gabbia nevéhez fűződik, aki 1948-ban dugattyú segítségével növelte a gőz vízre gyakorolt nyomását, így többé nem kellett magas hőmérséklet ahhoz, hogy a kávét leforrázzuk. A dugattyút elektromos szivattyú váltotta fel és napjainkban a baristának, vagyis az olasz barmannek nem kell mást tennie, mint benyomnia egy gombot és a gép 9 bar nyomással
azonnal elkészít néhány csepp energiával teli kávét.
Espresso Crema
Nagyon nehéz összehasonlítani a kereskedelemben kapható, szinte megszámlálhatatlan mennyiségű, otthoni használatra alkalmas presszógépeket. A legtöbb készülékből azonban hiányzik egy fontos elem, ami elengedhetetlen velejárója a tökéletes presszókávénak: a kávéfőzők többségével nem lehet espresso cremát készíteni. Ez nem más, mint a világosbarna hab a presszókávé felszínén, ami a megfelelő finomságúra őrölt, friss
kávé, a megfelelő hőmérsékletű víz és gőznyomás tökéletes keverékének eredménye.
Határozott különbség van az otthon használt kézi presszófőző és az otthon használt elektromos presszófőző között. Ne mszabad azonban megfeledkeznünk arról, hogy az olasz háztartások közel 90 százalékában a kávét egyszerűen kancsóban készítik el, soha nincs a kávé felszínén crema, a reggelire fogyasztott kávét legalább fele-fele arányban keverik, külön edényben felforralt tejjel. A maratoni hosszúságú olasz ebéd elfogyasztása után ugyanebben a kancsóban készítik el a kis csészékben fogyasztott fekete "caffét" (amit sok olasz presszókávénak nevez). E kávé
koffeintartalma ösztönzőleg hat az emésztéssel elfoglalt szervezetre.(Olaszországban az esti kávét nagyon gyakran étteremben vagy bárban fogyasztják el).
Capuccino készítése otthon
Az otthon használatos elektromos presszógépek kedvező áron kaphatók, de nem garantálják ugyanazt a minőséget, mint amit a presszógépekben készített kávéról elvárhatunk és nem lehet velük cremát sem készíteni. Ami a capuccinót illeti, még ha a kisebb méretű készülék alkalmas is a hideg tej felgőzölésére, a capuccino minősége a gőz erejétől és nem utolsó sorban az árcédulától függ. A tej felgőzölésére nem megfelelő elektromos presszófőző tulajdonosait érdemes emlékeztetni arra, hogy több kiegészítő alkatrészt is lehet vásárolni a különféle gépekhez, valamint kapható a
tej felgőzölésére és habosítására. A készülékek között van elektromos, valamint olyan, amit tűzhelyen, nyílt láng fölött kell használni.
Barátunk hozzászólt a témához
Az eszpresszógépek kiválasztása és használata izgalmas lehet, de fontos megérteni néhány alapvető dolgot az eszpresszógépekről. Íme néhány fontos információ:
1. **Típusok**: Az eszpresszógépek többféle típusban léteznek. A leggyakoribbak közé tartoznak a hagyományos manuális (kézi) eszpresszógépek, a félig automatikus eszpresszógépek és a teljesen automatikus eszpresszógépek. Mindegyik típus más funkciókkal és készítési folyamatokkal rendelkezik.
2. **Nyomás**: Az eszpresszógépek működésük során magas nyomást használnak a forró vizet a kávéőrléken keresztül préselni. Általában az eszpresszógépek 9-15 bar közötti nyomást alkalmaznak. Minél magasabb a nyomás, annál hatékonyabban tudják kivonni az ízeket a kávéból.
3. **Vízhőmérséklet**: Az optimális vízhőmérséklet az eszpresszó készítéséhez körülbelül 90-95 Celsius fok (194-203 Fahrenheit). A legtöbb eszpresszógép rendelkezik beállítható hőmérsékleti szabályzással, hogy az ideális hőmérsékletet elérhesd.
4. **Kávészemek**: Fontos a minőségi kávészemek használata. Az eszpresszóhoz általában sötétebb pörkölésű kávék alkalmasak, de az ízlésedtől függően választhatsz különféle kávéfajtákat.
5. **Őrlés**: Az eszpresszóhoz használt kávészemeket finomra kell őrölni, hogy megfelelően kivonják az ízeket. Az őrlésméret kritikus a kávé elkészítéséhez, és a megfelelő őrlésméret beállítása a kávégép típusától függ.
6. **Eszpresszó kivonatolása**: Az eszpresszógépek a víztartályból vagy egy beépített tartályból víznyomást használnak a kávéőrleményen keresztül. Az optimális kivonási idő 20-30 másodperc, ami alatt a kávé az eszpresszógép által készített nyomás hatására kifolyik. Ha az idő túl rövid vagy túl hosszú, az befolyásolhatja az ital ízét.
7. **Karbantartás**: Az eszpresszógépet rendszeresen tisztítani kell. A kávézaccot el kell távolítani, a víztartályt és a portartályt ki kell mosni, és az eszpresszógép belső részeit is időnként tisztítani kell.
8. **Kiegészítők**: Sok eszpresszógéphez tartoznak kiegészítők, például gőzkar a tej habosításához, forró vízadagoló a teavíz elkészítéséhez, és beállítható kávéadagoló.
9. **Ár és minőség**: Az eszpresszógépek árai jelentősen változhatnak. Az alacsonyabb árkategóriájú gépek gyakran korlátozott funkciókkal rendelkeznek, míg a magasabb árkategóriájú gépek több funkciót és jobb minőséget kínálnak.
10. **Gyakorlat tesz tökéletessé**: Az eszpresszó elkészítése művészet is egyben. Az első próbálkozások során lehet, hogy nem lesz tökéletes az ital, de a gyakorlással egyre jobb leszel benne.
Az eszpresszógépek sokféle méretben és árkategóriában elérhetők, így fontos megtalálni a számodra legmegfelelőbbet. Gyakorolj, és idővel megtanulod azokat a beállításokat és technikákat, amelyekkel a kedvenc eszpresszódat elkészítheted.