Amikor a kávéfanatikus műszaki szaki kávéfőzőt alkot
Ha egyszer szeretjük a kávét, akkor mindent megteszünk annak fogyasztása érdekében. Emberünk fogta magát és régi motoralkatrészeit, majd faragott belőle egy presszógépet.
Mi kell egy jó kávéhoz? Először is jó alapanyag (kávé és víz), továbbá egy kávéfőző. A videóban látható olasz kávéfogyasztó kolléga odafigyel a környezetére, hiszen tönkrement motorjának alkatrészeit újrahasznosítva épített egy egyedülálló, különleges kávéfőző berendezést. Az innovatív ötlete azután jött, hogy az otthoni presszókávéfőzője is gallyra ment. Így hát fogta, ripityára szedte és az onnan hasznosítható alkatrészeket összepárosította elképzelésének megfelelően a motorjának hengerével és dugattyújával. Némi barkácsolás után - ami persze egy jól felszerelt szakműhelyben zajlott - elkészült a fantasztikus, igazi retro-dizájn stílusú, kimondottan egyedi kávégép. És ami külön jó benne, hogy működik is. Íme a munkafázisok tervezéstől a kivitelezésig és a végén persze a jól megérdemelt kávészünet:
A szöveges indoklás az alkotásra az, hogy egy igazán jó kávét szeretett volna inni...
Érdemes a kommenteket is megnézni. Sokaknak tetszik az ötlet. Páran tanácsot is adnak. Van, aki figyelmezteti, hogy a kialakítás nem jó, mert a henger túlságosan le fogja hűteni a vizet, van, aki Leonardo da Vinci reinkarnációjának tartja Rulof-ot, van, aki a dicséret mellett megjegyzi, hogy szakmailag a kávégép nem olasz, hanem francia típusú kávét készít.
Szóval a műveletek lépésről lépésre: adott a motor 50 köbcentis hengere és dugattyúja. Ezeket alaposan le kell tisztítani (a rárakódott, ráégett olaj és benzinszármazék kimondottan rossz ízű lenne és nem is túl egészséges) majd fényesre polírozni. Ha ez megvan, akkor jöhet a régi kávéfőző kávétároló-vízadagoló fém alkatrésze, némi méricskélés és a kilógó felesleges részek levágása után újabb méretezés és a henger falának kitágítása a profi összeillesztéshez. Fontos megjegyezni, hogy nem toxikus szilikonragasztó-tömítőt kell alkalmaznunk az összeillesztéseknél! 3 helyen kerül megfúrásra a henger alumínium része, utána menetvágóval a menet kialakítása történik. A 3 csavar így már biztosan rögzíti egymáshoz a két blokkot egymáshoz. Ezt követően egy mini tölcsér kerül felhelyezésre egy rézcsővel, ezen keresztül tölti be majd be a kávémester a forró vizet. Utána jön az újabb okosság, a régi gép pohártartó talpazatát beleapplikálja az olasz fiú a nagymamájától csent vágódeszkába. A legényke gyorsabb volt, mint a mama, úgyhogy sitty-sutty szétfűrészelte és meg is lett a dizájnkávéfőző tartószerkezete. A fa állványra a gyári henger-rögzítési pontokat felhasználva kerül. Ezután némi ügyeskedés: a dugattyú csapszegére felfűzve kerül rá egy egyszerű villáskulcs, ez lesz az erőkar a vízgőz préseléséhez. A nyomókar kialakítását külön nem részletezzük, azt érdemes a videóban szemügyre venni.
És készen is vagyunk. Már csak a teszt van hátra! Frissen őrölt arabica kávé betöltve, víz felforralva, kávéscsésze bekészítve és indul a művelet. Tölcséren betöltésre kerül a forróvíz, az bekerül a hengerbe és beindul a munkavégzés. A mester a kar segítségével lepréseli a vizet a kávétartó felé, az átmegy a kávéőrleményen és máris csöpög a forró, zamatos, finom nedű.
Mint azt látjuk a rendszer még igényel némi finomítást, de kétség kívül egyedi és hatásos.Hmmm... már érzem is a finom kávé illatát!!! :-)