Kávé babfajták
Ha tudjuk, honnan származik és miként lett termesztve a kávé, könnyebben megjósolható, hogyan fog lefőzéskor viselkedni és milyen íze lesz az elkészült italnak.
Aki ismeri a babot, az ismeri a kávét is. Sokat lehet tudni arról, milyen kávé kerül a csészébe, ha ismerjük a bab eredetét. Nem mindegy hogy a reggeli újság és a pirítós mellé keresünk egy gazdag, erős italt vagy valamilyen különlegességre vágyunk - például árnyékban nevelt, száraz feldolgozású arabicára, kevés kardamommal. Ahhoz, hogy ki tudjuk szimatolni, mire van szükségünk, érdemes elmélyedni a babok tudományában
A kávéfajok
Alapvetően kétféle növényről van szó: a Coffea arabicáról és a Coffea robustáról (vagy Coffea canephora). Az értékesített kávé több mint háromnegyede arabica, a maradék túlnyomó része robusta.
Arabica
Jemenből származik és ez az a típus, amelyet az arab világban már ezer éve termesztenek. Az általános vélemény szerint az arabica képviseli a jobb minőséget: íze kifinomultabb, gazdagabb, aromája jóval kellemesebb, mint a robustáé.
Csak nagy tengerszint feletti magasságon termeszthető és ez az a paraméter, amely döntően befolyásolja az ízt is. A magasabban fekvő területeken a kávé lassan érik, a növényeknek ugyanis a hegyvidéki klíma - általánosságban véve - kedvezőtlenebb. Viszont éppen a lassabb érés eredménye a gazdagabb ízállomány és a nagyobb sűrűség. A kávét pedig ez utóbbi alapján is osztályozzák, így az arabica babok jobban teljesítenek.
Robusta
Kevésbé jó minőségű, mint az arabica, viszont már alacsonyabb magasságot is termeszthető. Emellett könnyebb nevelni, ellenállóbb a kórokozókkal szemben és a terméshozama is nagyobb. Azok a farmerek, akik számára a mennyiség fontosabb a minőségnél, sokszor a robustát választják.
Az íze viszont keserű és fanyar, általában kevésbé élvezetes, mint az arabicáé. A koffeintartalma viszont majdnem kétszer akkora, ezért sok eszpresszó kávékeverék tartalmaz robustát is, hogy a lefőtt kávé hatása erősebb, íze testesebb, cremája pedig mutatósabb legyen. Az instant keverékeket is gyakran erősítik robustával.
Ám mindezek tükrében érdemes azt is megemlíteni, hogy nem minden esetben igaz, hogy a robusta okvetlenül rosszabb, mint az arabica. Léteznek prémium minőségű robusta kávék is: nem egy közülük nem egy azok közt a rajongók közt is kedvelt, akik szeretik az agresszív átható ízű kávékat.
Peaberry
Ez a kifejezés nem önálló fajra vagy fajtára utal, hanem egy biológiai értelemben rendellenes jelenségre. Normális esetben a kávécseresznyében két mag fejlődik ki és ezek lapos felszíne egymás felé néz. Néha azonban csak egyetlen mag alakul ki, annak viszont így több helye van a növekedésre. Ez utóbbi a peaberry. Sokan úgy válik, a peaberry ízesebb, mint a hagyományos változatok, viszont e babok gyorsabban pörkölődnek és könnyebben szenesednek. Ezért nem szabad őket hozzákeverni a többi terméshez, mert lerontják azok ízét. Az alapszabály tehát a következő: egy kávé vagy álljon 100%-ban peaberryből vagy ne tartalmazzon semennyit.