Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében. Elfogadom
Menü

Ezért van a kávénak hashajtó hatása

Ezért van a kávénak hashajtó hatása

Sokak tapasztalhatták, hogy kávézás után sürgős dolguk akad a lakás legkisebb helyiségében...

A kávézás örömteli pillanat, de egyes utóhatásokat sokan kevésbé vidám dologként élik meg.

Elfogyasztva egy finom koffeines kávét, szépen lassan magunkhoz térünk, felébred a szervezetünk és egyre éberebbek leszünk. Elkezd fogni az agyunk, érzékszerveink kinyílnak és indulhat a napi rutin. Ugye ezt érezzük legtöbben a reggeli fekete fogyasztása után? És persze még valamit. A legtöbben perceken belül rohannak a kétbetűsre, mert sürgős dolguk akadt.

Igen, ezt bizony a kávé okozza, de hogy miért, arra pontos válasz ezidáig nem érkezett.

Nos ezúttal a Texasi Egyetem galvestoni orvosi karának kutató csapata vizsgálta meg alaposan a kérdést, hogy mi okozza bélműködésben bekövetkező gyorshajtást. A vizsgálódás ötletét az aktuális Emésztési Betegségek Konferenciája adta, illett az, hogy valami újat, mindenki számára érdekes kutatási eredménnyel rukkoljanak elő.

A vizsgálatokat első ízben állatokkal végezték, méghozzá patkányokkal. Koffeines és koffeinmentes kávét egyaránt itattak a tesztalanyokkal, ezt követően nézték meg a bélmozgást, annak aktivitását, változását. A megfigyelés eredményeképpen azt tapasztalták, hogy főleg a vékonybél aktivitása fokozódik, de a végbél is élénken reagál a kávé bevitelét követően. Közvetlenül a vékonybél simaizmai voltak a reakció központjában, amit kiemelten kezdtek el ezek után tanulmányozni. Az izomsejtek fokozott összehúzódása tehát közvetlen kapcsolatban áll a feketeleves elfogyasztásával.

További vizsgálatokat végezve kiderült, hogy a kávé hatására megváltoztak az egyes bélszakaszok baktérium összetételei. Konkrétan a káros baktériumok (enterobaktériumok) koncentrációja csökkent, míg a hasznos bélbaktériumok mennyisége változatlan maradt. A bélbaktériumok összetételének aránya és mennyiségének változása, továbbá az ezzel együttjáró simaizom bélmozgás indítja be a "rakétákat".

A kutatók további vizsgálatokat ígértek, kiemelt figyelmet kívánnak fordítani a hasi műtétek után jelentkező bélrenyheség és szorulás kávékivonattal történőkezelésének lehetőségére.

Mi bízunk a kávé sikerében, a feketeleves eddig is bizonyított.

Egyet azonban ne felejtsetek el: aki eddig is tapasztalta a kávé eme remek hatását, az legyen közel az illemhelyhelyhez, mert bár a távolság lehet kicsi, egy ekkora úton fél métert tévedni végzetes lehet!!! :-)))

Szakértő barátunk összegezte gondolatait:

A kávénak hashajtó hatása több tényezőből ered, és összetett folyamatokra vezethető vissza:

1. Koffein: A kávéban található koffein egy központi idegrendszerre ható stimuláns, amely serkenti az agyat és növeli az ébrenlét érzetét. Emellett stimulálja a vastagbél izomzatát is, ami fokozhatja a bélműködést.

2. Vízhajtó hatás: A koffein vízhajtó hatással is rendelkezik, ami azt jelenti, hogy növeli a vizeletkiválasztást. Ezáltal a szervezet könnyebben megszabadul a felesleges folyadéktól, és ez is hozzájárulhat a széklet lágyulásához és a hashajtó hatáshoz.

3. Gyomorsav stimuláció: A koffein stimulálhatja a gyomorsavtermelést, ami hatással lehet az emésztésre és a bélmozgásokra. Egyes emberek esetében ez fokozhatja a bélrendszeri aktivitást.

4. Pszichológiai hatások: Azok az egyének, akik rendszeresen fogyasztanak kávét, gyakran megjegyzik, hogy a kávé fogyasztása után késztetést éreznek a WC-re való látogatásra. Ez részben pszichológiai hatás lehet, mivel a kávéfogyasztás összekapcsolódhat a WC-re járás szokásával.

Fontos megjegyezni, hogy az egyéni reakciók különbözőek lehetnek, és nem mindenki észleli ugyanazt a hashajtó hatást a kávé fogyasztása után. Egyes embereknek a kávé fogyasztása nem okoz ilyen hatást, míg másoknak igen. Továbbá, a kávéfogyasztásnak lehetnek más hatásai is, például az emésztés serkentése és az étvágycsökkentés, amelyek szintén befolyásolhatják a bélmozgást.

Ha a kávé hashajtó hatása kellemetlen vagy problémát okoz, fontos figyelni az elfogyasztott kávé mennyiségére és az egyéni toleranciára. Egyesek érzékenyebbek lehetnek a koffeinre, és kisebb mennyiség is kiválthatja a hashajtó hatást. Ha a probléma fennáll, érdemes csökkenteni a kávéfogyasztást vagy más koffeinforrásokat is figyelembe venni az étrendben.